עיצוב ותכנון חללי עבודה משותפים

יותר ויותר מקומות עבודה בשנים האחרונות נבנים במטרה לרכז עובדים רבים בחלל משותף אחד. האתגר העומד בפני מעצבים פנים היא לספק מרחב אישי פרטי לכל אחד, ליצור מרחב המאפשר תפקוד יעיל של כל עובד, חלל משותף שבו תהיה דינמיקה של עבודה משותפת, חלל נאה ונעים לשהייה וכן הרמוניה נכונה בין כל אלו.

המשימה הנ"ל איננה פשוטה כלל וכלל ומעצבי פנים בתחום זה מקדישים מחשבה מרובה לכל אלו - בין היתר, הם מתחשבים בגודל המקום, בסוג העסק, במהות תפקידי העובדים, בצורך באחסון פריטים ובפרמטרים חשובים אחרים. את כל הפרמטרים הללו הם מכניסים לשיקולים ומתכננים את המקום בהתאמה מרבית לסוג פעילותו.

אז היכן מתחילים?

בשלב הראשוני חשוב לקבל בריף ברור ממזמין העבודה ובעלי המקום - יש שידגישו את הרצון לספק חללי עבודה מאובזרים היטב, אבל גם יבקשו לשים דגש על אספקטים נוספים נגישות לחדרי הנהלה, מקומות אחסון, פינות קפה ומטבחונים, חדרי שירותים וכו'. החלל צריך להיות בגודל המתאים באופן פרופורציוני לשטח המשרד ולצרכיו. כל פינת עבודה חייבת לכלול שולחן עבודה עם עמדת מחשב, שידות ומגירות לאחסון חומר, ציוד משרדי ועוד. בנוסף, יש ליצור לפחות עמדה אחד למכונה משולבת מדפסת, צילום ופקס.

הפרמטרים המרכזיים בעיצוב

פרמטר מרכזי שיש לחשוב עליו הוא כמובן השיתוף בין העובדים, ומשום כך, יש צורך ליצור      אינטראקציה ביניהם - יש צורך ליצור אפשרות לקשר עין בין מי מהם, ויחד עם זאת, מרחב נכון לפרטיות. כל אלו מחייבים חשיבה יצירתית. יש צורך לחשוב על מחיצות נאות אשר ניתן לנצלם גם לתליית חומר.

יש לחשוב על החיפוי לרצפה, וכאן, ניתן לבחור, בין שטיחים מקיר לקיר, ריצוף, פרקטים וחיפוי אחר נוסף. בחירת חיפוי מסוים נועדה גם להבליע רעשים מיותרים, לשמירה על אקוסטיקה נכונה ועוד.

יש לבחור בתאורה נכונה ובצבעים מתאימים לאופי המשרד. למשל, צבעים סולידיים יתאימו למשרדים בתחומי מקצועות חופשיים, ואילו צבעים עזים, למשרדי חברות הפקות, מוזיקה, ייצוג אומנים וכדומה.

>>  קראו כאן עוד על עיצוב חללי עבודה משותפים.

הרצון ליצור חללים משותפים נובע רבות מהגישה המודרנית לפיה יש ליצור במקום העבודה אווירת שיתוף. הרצון הוא לחזק את הקשר בין הצוותים השונים שיהפוך את מקום העבודה לפורה וחברתי יותר. על מנת שהתוצאה, אכן, תספק את הצורך יש לבצע את הכול בתהליך מסודר. ראשית, לעשות את התכנון על פי ההזמנה וכל הפרמטרים הנדרשים, ובסוף השלב הראשון, להעלות הכול על הדמיית מחשב אשר תספק תמונה תלת ממדית על החלל המעוצב. לאחר מכן, תתקבלנה הערות שונות וייעשו תיקונים ושדרוגים על פי הרצון ודרישות המזמין. סופו של התהליך הינו בהכנת תכנית עיצוב מקיפה שתאושר על ידי המזמין, ואחר כך, ביצועה על ידי בעלי המקצוע בשטח ו/או חברות אשר מתמחות בתחום