הבית שלכם קטן? כך תיצרו אפקט של בית גדול יותר

בית קטן עשוי להיראות גדול ומרווח יותר הודות לשינויים שנעשים בתוכו ויצירת אספקטים המקנים תחושה של גודל. לשם כך אין הכרח לשבור קירות אלא לשנות דברים בתוך הבית בכלל ובסלון שלו בפרט.

שינוי ויצירת מראה של חלל גדול יותר עשוי להתבצע, בין השאר, הודות ליצירת תחושת גודל באמצעות גופי תאורה מעוצבים, לדוגמה: תאורה שקועה המייתרת את הצורך בשימוש באהילים גדולים או אף במנורות עומדות התופסות מקום ויוצרות תחושה של עומס בסלון.

אפילו צבע יוצר תחושת מרחב

ניתן לבצע פעולות פשוטות כדי ליצור תחושה של חלל גדול יותר, לדוגמה: הצמדת ספות וכורסאות לקירות, ריהוט בגוונים בהירים, שימוש בווילונות בהירים ואווריריים והעדפתם על וילונות כהים היוצרים תחושה של סגירות. תחושה של מרחב גדול יותר יוצרים גם רהיטים מזכוכית בשל שקיפותם. אלמנט נוסף העשוי ליצור תחושה של חלל גדול יותר הוא שימוש בריהוט נמוך- שידות, שולחנות, כיסאות ועוד.  צבע בהיר של הקירות תורם תרומה חשובה ליצירת תחושה של מרחב וחלל גדול יותר. ככלל גם תמונות בהירות וקישוטים שצבעם לא כהה תורמים ליצירת אווירה ותחושה של חלל גדול, מואר ובהיר.

שינויים קטנים- השפעה גדולה

שימת דגש על האלמנטים השונים שציינו עד כה יש חשיבות ליצירת אפקט של בית גדול יותר אולם אין ספק כי יצירת אפקט כזה ושימורו מותנים- יש שיגידו בין השאר ויש שיגידו בעיקר- על ידי פינוי הבית מחפצים מיותרים, שאין בהם שימוש והם יוצרים תחושה של גודש. במיוחד חשוב להקפיד על מרכז הבית ומרכז כל אחד מחדריו פנויים. כך ניתן לנוע בחופשיות, למנוע היתקלויות בחפצים שונים ולהרגיש כי כל דבר מונח במקום המיועד לו, לאחר שהושקעה מחשבה בתכנון ובעיצוב. גם לשינויים קטנים עשויה להיות השפעה גדולה. לדוגמה: כאשר השולחן בסלון הוא שולחן נמוך ומלבני, פינת העבודה בחדר הילדים צמודה לקיר, אין שידות שחוצצות ומחלקות את החדרים לשני חלקים ועוד. 

לא כל מי שמתגוררים בבית קטן יכולים להשקיע את הסכום הנדרש לשיפוצו ולהגדלתו ולא תמיד יש צורך ממשי בכך. אם, לדוגמה, זוג חי לבדו בבית והם חשים כי הוא קטן, הם יכולים, כאמור לחולל בו שינויים קטנים ופשוטים, בסיוע בעל מקצוע בתחום העיצוב או בלעדיו, על ידי שינוי הפרטים כפי שצוינו כאן.

 יתרונות הבית הקטן...

 אולי הדבר ייראה וייקרא לכם מוזר, אבל אם דיירים בבית קטן יגידו לעצמם שמידות הבית וכל מה שיש בו הוא טוב ומספיק, ובעיקר- יוצר תחושה של בית חם, התחושה הזו תיצור גם תודעה כי הבית מספיק להם ואין צורך ממשי להגדילו. ועדיין, שימוש באלמנטים השונים והפשוטים אותן ציינו במאמר זה עשויים ליצור אפקט של בית גדול יותר.