ממונה בטיחות בפרויקטים עיצוביים

כאשר מתכננים פרויקטים של בנייה, בין אם מדובר בבניין משרדים מפואר, וילות מהודרות, או פשוט בניין מגורים משודרג, אחד הדברים ששמים עליו דגש הוא העיצוב. פרויקטים עיצוביים הם חלק בלתי נפרד מתכנון הבניין, אך כמו בכל תחום, גם כאן יכולות להיות סכנות שעלולות לסכן חיי אדם, וכל אדם אשר בעל חברה מתחום התעשייה או הבנייה חייב שיהיה לו אדם שהוא ממונה בטיחות בפרויקטים עיצוביים. אדם זה יוכל לוודא שאכן כל החומרה, המערכות, הציוד והמוצרים אכן תקינים וכאלה שעבודה עמם לא מסכנים את העובדים.


 
אילו סכנות ממונה בטיחות בפרויקטים עיצוביים צריך לצפות? 


כשמדברים על פרויקטים עיצובים, ממונה בטיחות בתחום זה צריך להכיר כמה סכנות שעלולות להיות. ראשית, אחת הסכנות השכיחות ביותר ענף הבנייה בכלל ובפרויקטים עיצובים בפרט, היא עבודה בגובה. קיימות לא מעט עבודות אשר מצריכות מהעובדים להיות על סולם, או על גגות, וממונה בטיחות בפרויקטים עיצובים צריך להיות מודע לסכנת הנפילה מגובה בעת אישור עבודות אלו. סכנה נוספת היא שעובדים עשויים להצטרך לקדוח בקירות, וממונה בטיחות צריך לדעת האם מותר לקדוח בקיר המיועד (למשל בקיר תומך, יש צורך באישור של מהנדס לפני אישור ביצוע העבודה). עוד סכנה הנשקפת לבטיחותו של העובד, היא עבודה עם מוצרים שעשויים לשאת משקל רב, ועל הממונה בטיחות, לוודא שמבצעים את העבודה עם כל אמצעי הזהירות, כמו מנוף, ושלעובדים יש את הציוד המתאים לביצוע העבודות. 


 
 אז מה ממונה בטיחות בפרויקטים עיצובים צריך לקחת בחשבון בטרם אישור עבודות? 


לפני שממונה בטיחות מאשר ביצוע של עבודות עיצוביות, עליו לוודא כמה דברים מראש. עליו לראות את תכנית העבודה של המוצר (דירה, משרד, בניין, חלל עבודה), ולתכנן פיזית את העבודה. שנית, עליו להעריך את כל הסיכונים האפשריים הקיימים במקום העבודה, ולתדרך את העובדים בהתאם. כמו כן, על הממונה בטיחות בפרויקטים עיצוביים, לדעת להתאים את יכולות העובדים לביצוע המשימה, זאת כדי להפחית את הסיכוי לפציעות של העובדים, וכמו כן עליו לדעת את המצב הבריאותי של העובדים. 
 
בשנים האחרונות, אנחנו עדים ליותר מקרים בהם נגרמות תאונות עבודה בקרב אנשים שעובדים בתעשיית הבנייה, לכן כל תחום שהוא, בין אם זה עבודה עם אש, גובה, חומרים מסוכנים, וגם בפרויקטים עיצוביים, צריך שיהיה ממונה בטיחות מקצועי ומוסמך. כך שבסופו של דבר הפרויקטים יהיו מוצלחים, וכאלה שלא גרמו לאובדן של חיי אדם.